ODPOWIEMY NA TWOJE PYTANIA:

 

ZADZWOŃ LUB NAPISZ

Formy Opodatkowania działalności gospodarczej

W momencie zakładania działalności gospodarczej konieczne jest podjęcie decyzji o formie opodatkowania. W Polsce możliwy jest wybór spośród czterech form.

Czym charakteryzuje się każda z form rozliczenia? O tym piszemy w dalszej części artykułu.


Czytaj dalej

Świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą

 

Jest to świadczenie w wysokości 2 080 zł albo 1 300 zł, które ma zrekompensować utratę przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

 

Kto może otrzymać?

- Przedsiębiorca który prowadzi działalność gospodarczą na podstawie prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych. Pomoc dotyczy również osób które korzystają z ugi na start oraz ulgi w ramach małego ZUS plus.

- Przedsiębiorca, który prowadził działalność przed 1 lutego 2020r.

- Firmy, które osiągnęły spadek przychodów miesiąc do miesiąca w wysokości co najmniej 15%. Np.: w lutym przedsiębiorca osiągnął przychód w wysokości 10 000zł, a w marcu tylko 8000zł. Spadek wyniósł 20%, więc w kwietniu można składać wniosek o świadczenie postojowe.

- Skorzystać mogą również firmy, które zawiesiły działalność po 31 stycznia 2020r.

 

Ile wynosi?

Świadczenie wynosi 2080zł. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy rozliczający się karta podatkową, którzy jednocześnie są zwolnieni z opłacania VAT. Oni mogą otrzymać jedynie 1300zł.

 

Ile razy można je otrzymać?

Można je otrzymać maksymalnie trzy razy, przy składaniu wniosku o kolejne świadczenie, należy dołączyć oświadczenie, że sytuacja materialna nie uległa poprawie. Co ważne, wniosek na każdy miesiąc składa się oddzielnie, więc jeśli chcemy wykorzystać maksymalną ilość dostępnej pomocy, to wniosek musimy złożyć trzy razy.

 

WAŻNE:

Ze świadczenia postojowego nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy posiadają inny tytuł do ubezpieczeń społecznych, czyli jeśli przedsiębiorca pracuje na etacie, a prócz tego prowadzi firmę to ze świadczenia nie może skorzystać.

 

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć drogą elektroniczną przez ZUS PUE, a także w wersji papierowej, wypełniając wniosek dostępny na stronie internetowej ZUS.

Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.

 

Wnioski można pobrać ze strony ZUS.

 

W razie pytań lub potrzebnej pomocy przy wypełnianiu wniosków, pozostajemy do Państwa dyspozycji.